Kuveyt Emiri Sabah, Meclisi feshetti

Kuveyt Emiri Şeyh Meşal el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın Meclisin feshedilmesine ilişkin kararnamesi, Kuveyt Emirlik Divanı’nda yayınlandı.

Emirlik Divanı’nda yayınlanan kararnamede, “Kararname, Anayasa’nın 107. maddesi uyarınca ve Meclisin anayasal ilkeleri ihlal etmesi, yüksek makamlara gereken saygıyı göstermemesi ve kasıtlı olarak saldırgan ve kontrolsüz ifadeler kullanması nedeniyle çıkarılmıştır.” ifadesine yer verildi.

Başbakan ve Bakanlardan kararnamenin gereğini yerine getirmeleri istenen kararnamede, konuya ilişkin ayrıntılı bilgiye yer verilmedi.

KUVEYT EMİRİ ŞEYH MEŞAL EL-AHMED EL-CABİR ES-SABAH KİMDİR?

Kuveyt Emiri Şeyh Meşal, eski Emir Şeyh Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın 7’inci oğlu olarak 27 Eylül 1940’da dünyaya geldi.

Başkent Kuveyt’teki Mubarekiye Okulu’ndaki ilk eğitiminin ardından, İngiltere’de Hinden Polis Koleji’ndeki eğitimini 1960 yılında tamamladı.

İçişleri Bakanlığında çeşitli görevlerde bulunan Şeyh Meşal, albay rütbesiyle 1967-1980 yılları arasında Devlet Güvenlik Kurumu Başkanlığını yürüttü.

Ulusal Muhafızlar Başkan Yardımcısı olarak 13 Ocak 2004’te başladığı görevini Veliaht Prens olana dek sürdürdü. Emir Nevvaf tarafından 15 Kasım 2021’de çıkarılan bir kararla Şeyh Meşal, Veliaht Prens olarak tayin edildi.

2023 yılında Kuveyt’in eski emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın ölümünün ardından ülkenin başına geşti.

Kendisinden önceki Emir Şeyh Nevvaf’ın kardeşi olan Kuveyt Emiri Şeyh Meşal’in, 7’si kız, 12 çocuğu bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir