Hatay’daki Büyük Tehlike Asbest: Bölgeye Temas Etmiş Herkes Tehlike Altında

6 Şubat’ta gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremlerden en fazla etkilenen illerin başında gelen Hatay’da, hasarlı binaların yıkım çalışmaları devam ediyor. Her ne kadar yetkililer kansere yol açan asbest için önlem alındığını söylese de bölgeden alınan numunelerde ciddi oradan asbest tespit edildi.

İnşaat sektöründe özellikle ısı izolasyonu sağlaması nedeniyle sık sık kullanan asbest, son derece kanserojen bir maddedir. Solunum yoluyla vücuda girdiğinde başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açar.

Depremden en fazla etkilenen illerin başında gelen Hatay’da, binaların yıkımı ve enkaz kaldırma sırasında ciddi asbest tehlikesi olduğu ortaya çıktı.

DW Türkçe’de yer alan habere göre; Hatay’da çeşitli bölgelerde alınan 45 numunenin 16’sında asbest tespit edildi. Yaşam alanlarından, floradan, toprak yüzeyinden, araç yüzeyinde biriken tozlardan ve izolasyon malzemelerinden alınan numunelerde asbest çıktı.

Depremden zarar gören binaların yıkımı asbestli malzemenin sökümü yapılmadan gerçekleşirken, iş makineleri bu malzemelerin mikron boyutuna kadar kırılmasına yol açıyor. Asbest lifleri rüzgârın da yardımıyla çok büyük bir alana kontrolsüzce yayılabiliyor.

Halk ve iş sağlığı bilimi uzmanı Dr. Özkan Kaan Karadağ, yüzey tozları üzerinden alınan numunelerde farklı asbest lifi tiplerinin çıkmış olmasının alana yüksek miktarda asbestin yayıldığını gösterdiğini belirterek, “Önümüzdeki yıllarda on binlerce mezotelyoma vakası nedeniyle çok genç insanların ölümleriyle karşılaşmamız söz konusu olabilecek” dedi.

Mezotelyoma, akciğer zarı kanseri olarak bilinen ve yüksek düzeyde öldürücü olarak kayıtlara geçen bir hastalık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir