FETÖ’cülerin hedefindeki albay hayatını kaybetti

Ankara’da 15 Temmuz gecesi Jandarma Genel Komutanlığının Beştepe’deki karargâhını ele geçirmek isteyen FETÖ’cülerle sabaha kadar çatışarak yaralanan ve silahın tutukluluk yapmasıyla hayatta kalan gazi Albay Güven Şağban bu sabaha karşı tedavi gördüğü Ankara Şehir Hastanesinde hayatını kaybetti. Kahraman Albay uzun zamandan beri akciğer yetmezliğiyle mücadele ediyordu ve kendisine uygun donör aranıyordu.

FETÖ’CÜLERİN HEDEFİNDEKİ İSİMLERDEN BİRİYDİ

Beştepe karargahı ile ilgili Ankara Başsavcılığınca hazırlanan iddianameye göre, darbe girişiminin yaşandığı gece Albay Güven Şağban, Cari Harekat Daire Başkanı Tuğgeneral Ali Demir, Tümgeneral Ahmet Hacıoğlu, Tümgeneral Nurettin Alkan ve Albay Aziz Yılmaz ile birlikte Beştepe Karargahını ele geçirmek isteyen FETÖ’cü askerlerle sabaha kadar çatıştı.

FETÖ’cülere engel olmak için Karargahın C kapısı nizamiye bölgesinden içeri girmeye çalışan Albay Şağban ve beraberindeki komutanlara girişte FETÖ’cü teğmen tarafından silah doğrultuldu. Albay Şağban silah doğrultulduktan sonra zorla içeri sokuldu.

Gözleri bağlanarak rehin tutuldu. Bu çatışma sırasında Albay Nurettin Alkan ile Güven Şağban yaralandı. Şağban’a ateş eden FETÖ’cülerin silahının tutukluluk yapmasıyla ikinci kez silah ateş almadığı için hayatta kaldı. Sonradan izlenen güvenlik kamerası görüntülerinde, Albay Şağban’ın darbeci Erkan Öktem’in silahının tutukluluk yapmasıyla son anda ölmekten kurtulup hayatta kaldığı tespit edilmişti.

CAMİ İMAMININ EVİNDEN PLANLAMA YAPTI

Karargah binası FETÖ’cülerin eline geçince Albay Şağban ve bareberindeki komutanlar kışlanın içindeki Camide bulunan imamın evini taktik komuta yeri olarak kullandı. Karargahın FETÖ’cülerden temizlenmesi için tüm taktik ve planlamalar camideki imamın evinden yürütüldü.

Sabaha kadar FETÖ’cülere direnen Albay Güven Şağban ile beraberindeki komutanların direnişiyle karargâh binası darbecilerden temizlendi. Bu olaydan sonra Jandarma Genel Komutanlığı, o tarihte jandarma henüz İçişleri Bakanlığına bağlanmadığı için Genelkurmay Başkanlığına yaralanan Albay Güven Şağban’a 15 Temmuz gazilerine verildiği gibi madalya verilmesini teklif etti.

MADALYASINI VERMEDİLER

Ancak teklif yazısında Genel Komutan Vekili imzası olduğu için yazı geri iade edilerek Genel Komutan imzasıyla gönderilmesi istendi. Sonraki tarihlerde de madalya teklifi yazısı gönderilmeyince Güven Şağban’a gazilik madalyası verilmedi.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Jandarma Genel Komutanlığı Atama Daire Başkanlığını yürütürken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bakanlığı döneminde bu görevinden alınarak Giresun Jandarma Komutalığı emrine atanarak emekliliğe zorlandı.

Albay Şağban emekli olduktan sonra hukukçu kimliğinden dolayı Ankara’da avukatlık yapıyordu. Şağban, darbe girişiminden sonra da FETÖ’cü hainlerin yurtdışı sosyal medya hesapları üzerinden sürekli hedef gösterilerek tehdit ediliyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir