Diyarbakır Barosu: Anadilinde savunmayı engelleyen hakim hakkında şikayette bulunduk

Diyarbakır Barosu Avukat Hakları Merkezi, Kürtçe savunma yapılmasına izin vermeyen ve mahkeme salonunu terk eden hakimden şikayetçi oldu.

Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) yapılan şikayetle ilgili açıklamada, “Müvekkili Kürtçe anadilde savunma vermek istediğinden ötürü savunma hakkı kısıtlanan meslektaşımızın mesleki faaliyetlerini engelleyen ve keyfi şekilde duruşma salonunu terk eden hâkim hakkında Merkezimiz tarafından HSK’ya şikayet başvurusunda bulunulmuştur” denildi.

Başvuruda Diyarbakır İnfaz Hakimliği’nde bir dosyayla ilgili ifade alma işlemi sırasında anadilinde savunmayı engellediği, avukatlara ve müvekkillerine suçlamalarda bulunduğu iddia edildi.

Şikayet dilekçesinde, “İlk bağlanan şahıs kendisine kimlik bilgileri sorulduğunda şahsın ‘Tercüman istiyorum’ demesi üzerine, hakim ‘Bir sakin ol, ideolojik tartışmaya gerek yok, kimlik bilgilerini soruyoruz’ hitabı ile zorla Türkçe beyan vermesini istemiş, şahsın ‘Tercüman yok ise beyan vermek istemiyorum’ demesi üzerine ifade alma işlemini sonlandırmıştır. SEGBİS’le bağlanacak ikinci şahıs gelene kadar hakim avukata yönelik ‘Siz geldikten sonra bu gerginlik oldu, ben sabahtan itibaren ifadelerini alabiliyordum şeklinde ithamda bulunmuş ve meslektaşlarımızın konuşmasına dahi izin vermemiştir. Şahıslara yönelik olarak da ‘Ellerinde silah olsa bizi öldürecekler, anadilde savunma istiyorlar’ şeklinde ayrımcı söylemde bulunmuştur” denildi.

Duruşmaya bağlanan ikinci kişinin de tercüman talebini reddeden hakimin duruşmayı ifade almadan sonlandırdığı belirtildi.

Hakim hakkında adil yargılama hakkını ilkesini engelleyecek şekilde görevini kötüye kullanma ve hukuka aykırı olarak avukat beyanlarını tutanağa geçirmeme suçlamasıyla işlem yapılması istendi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir