Çöken Kripto Para Borsası Geri Dönmeyeceğini Açıkladı: Token Çakıldı!

FTX iflas avukatları FTX’in iflas tasfiyesinde kripto para müşteri varlıklarını tamamen geri ödemesinin beklendiğini belirtti. Buna ek olarak, alıcı eksikliği nedeniyle FTX yeniden başlatma planlarından da vazgeçti. Bu gelişmelerin ardından borsanın yerel tokeni FTT sert düşüş gördü.

Kripto para borsası üzücü haberi verdi, token uçurumdan düştü!

Sam Bankman-Fried’in kurusu olduğu müflis kripto para borsası FTX, bir mahkeme duruşmasına göre müşterilerine tam olarak geri ödeme yapacak. Reuters’in avukatlara dayandırdığı haberine göre borsa, alıcı eksikliği nedeniyle platformu yeniden başlatma çabalarından da vazgeçti. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, FTX’in dramatik çöküşü de ardından yaşananlar bir dönem piyasaya damga vurdu. Mahkeme, eski CEO Bankman-Fried’ı geçen yıl, 2022’nin sonlarında çökmeden önce müşterilerin paralarını çalmaktan suçlu buldu.

Haberin ardından FTX borsasının yerel tokeni FTT, sert düşüş gördü. Token, gün içinde yükseldiği 2,97 dolar seviyesinden dikey bir düşüşle 2,26 dolara geriledi. Kripto para yazı sırasında günlük bazda yaklaşık %15 kayıpla 2,32 dolardan işlem görüyordu.

FTT günlük fiyat grafiği. Kaynak: CoinMarketCap

FTX müşterileri ve alacaklılar tüm paralarını geri alacak

İflas eden kripto borsası FTX’in kayıplarını kanıtlayabilen müşterileri ve alacaklıları muhtemelen tüm paralarını geri alacak. Şirket iflas davasını denetleyen hakime bu konudaki görüşlerini bildirdi. Avukat Andrew Dietderich, Wilmington, Delaware’de Çarşamba günü yapılan bir duruşmada, yeniden yapılandırma danışmanlarının FTX’e karşı açılan milyonlarca iddianın tümünü incelemesi ve meşru olmayanları ayıklaması gerekeceğini söyledi. Bu bağlamda Dietderich, şu açıklamayı yaptı:

Mahkemenin ve paydaşların bunu bir garanti olarak değil, bir hedef olarak anlamalarını istiyorum. Bu sonuçla aramızda hala büyük miktarda iş ve risk var. Ancak hedefin ulaşılabilir olduğuna inanıyoruz ve bunu başarmak için bir stratejimiz var.

Sam Bankman-Fried bir çöplük bıraktı!”

Andrew Dietderich ayrıca, şirketi denetleyen ekibin FTX kripto para borsasını yeniden başlatma ya da satma çabasını, bunun çok maliyetli olacağı sonucuna vardıktan sonra bıraktığını söyledi. Danışmanların FTX.com’u yeniden başlatmaya istekli yatırımcılar bulmak için kapsamlı bir süreç yürüttüğünü belirtti. Ancak kimsenin borsayı canlandırmak için gereken parayı ortaya koymayacağını kaydetti.

Dietrich, kripto para firmasını kapatan ve 2022’nin sonlarında kontrolü iflas uzmanlarına devreden kurucu Sam Bankman-Fried’a atıf yaparak, “Bay Bankman-Fried’ın çöplükte bıraktığı şeyden uygulanabilir bir borsa yaratmanın maliyetleri ve riskleri çok yüksekti” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir