Yeşil Sol Parti’nin Antalya mitingi: Yağmur engeli, Hıdrellez coşkusu, Denizlere ağıt

ANTALYA – Emek ve Özgürlük İttifakı partisi Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin (Yeşil Sol Parti) Antalya’da Kepez Turgut Özal Spor Salonu önünde planladığı “Demokrasi için bir nefes” mitingi, yoğun hava muhalefetine rağmen yapıldı.

Katılımcılar, polis bariyerleri ile çevrili miting alanına birkaç farklı noktada yapılan kontrollerden geçerek giriş yaptı.

Sabah saatlerinde başlayıp saat 14.00’te başlayan miting boyunca devam eden yağışa rağmen alanda HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ı, milletvekillerini ve milletvekili adaylarını karşılamak için toplanan kalabalık, yağmura aldırmadan müzik grubu Jin Ma’nın türkülerine eşlik etti.

Miting saatlerinde şiddetini artıran yağmurdan korunmak için üzerlerine, alanda dağıtılan naylon yağmurlukları giyen kabalık, sahneden yapılan Türkçe ve Kürtçe anonslara, sloganlar ve parti bayraklarıyla karşılık verdi.

ANTALYA HEDEFİ: EN AZ 2 VEKİL

2015 yılında yapılan 7 Haziran genel seçimlerinde HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç’u Antalya’dan Meclis’e gönderen ancak 1 Kasım’da tekrarlanan seçimlerde şehirden milletvekili çıkaramayan Halkların Demokratik Partisi (HDP), 2018’de 24 Haziran’da yapılan genel seçimlerde ise Kemal Bülbül’ü Antalya’dan vekil çıkarmıştı.

14 Mayıs seçimlerine Yeşil Sol Parti çatısı altında girme kararı alan HDP’nin Antalya hedefi, seçime günler kala kentte düzenlenen mitingde yüksek sesle dile getirildi. Gerek miting programında verilen mesajlar, gerekse Antalya’da çıktığı sahneden seçmene seslenen Pervin Buldan, partinin bu kez Antalya’dan en az 2 vekil çıkarma iddiasını ortaya koydu.

‘BURADAYIZ’ MESAJI

Aynı zamanda partinin seçim müziği olan “Buradayız, birlikte değiştireceğiz” ve “Disa Em” sloganlarının yer aldığı sahneden yapılan anonslarda, “Kutuplaştırıcı politikalara karşıyız, buradayız” mesajı verildi.

Tutuklu bulunan eski HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak’la ilgili sözler yoğun alkış aldı.

Programda, milletvekili aday listesinin birinci sırasında yer alan Saruhan Oluç ve Antalya milletvekili adayları halkla buluştu. Mitinge, partinin Antalya Milletvekili Kemal Bülbül ile Burdur ve Isparta milletvekili adayları da katıldı.

DENİZLERİN ANISINA AĞIT

Miting için hem baharın müjdecisi Hıdrellez’in hem de 68 kuşağı devrimci hareketinin öncülerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan’ın ölümlerinin yıl dönümü olan 6 Mayıs’ın seçildiği Antalya’daki meydanda yöresel kıyafetlerle halaylar çekildi, Denizlere ağıt yakıldı.

Meydanda kurulan sahnenin önüne Yeşil Sol Parti ve Emek Partisi Antalya il örgütlerinin Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan’ın fotoğraflarıyla hazırladığı, “Bağımsızlık, demokrasi, sosyalizm yolunda Denizler olunmalı” yazılı pankart asıldı. Miting meydanında, Emek ve Özgürlük İttifakı’nda yer alan Türkiye İşçi Partisi’ne ait bir mesaj ise göze çarpmadı.

YAĞMUR ALTINDA MİTİNG

Alanda şiddetli yağışın etkisiyle düşen coşku, Pervin Buldan’ın yolda olduğu anonsuyla yeniden yükseldi. O sırada alandan çıkmak için giriş noktalarına yönelenler, bu haberden sonra geri döndü. Yoldaki hava şartları kaynaklı gecikme nedeniyle kendisini bekleyen kitlenin karşısına 1,5 saat rötarlı çıkan Pervin Buldan, “Bu yağmurlu havada bizi beklediğiniz için hepinizi teşekkür ediyorum. Bereket yağıyor. Bu bereketin sandıklarda da olmasını temenni ediyorum. Hava muhalefetinden dolayı sadece selamlamak için çıktım” diyerek söze başladı.

BULDAN: SADECE AĞACI GÖRÜN

Antalya’da en az 2 milletvekili hedefine vurgu yapan Buldan, Burdur’da da 89 yıl sonra ilk defa kadın milletvekili adayı gösterildiğini söyledi.

Buldan, kendisini dinleyenlere, “Antalya’da bir vekil yetmiyor. Bir erkek, bir kadın temsilci ile Yeşil Sol parlamentoda sizin sesiniz olsun. 50+1 hesabını yapanlara Antalya müsaade etmeyecek. 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlerde hepimizin büyük bir sorumluluğu var. Kaderimizi belirleyeceğiz. 14 Mayıs tarihinde oy pusulasını elinize aldığınızda bir ağaç göreceksiniz. Tek bir ağaç altından ‘Yeşil Sol’ yazacak. Sadece Yeşil Sol’u ve ağacı görün. Mührü oraya basın, başka partilere bakmayın. Bu mitingi saymıyoruz biz buraya kutlama yapmaya geleceğiz. Bu sözü de size veriyorum” diye seslendi.

İKTİDARA TEPKİ: KAYBEDECEKLERİNİ GÖRÜNCE KİRLİ PROPAGANDAYA BAŞLADILAR

Mitinglerde ve kamuoyuna yaptığı açıklamalarda kendilerinden sıkça bahseden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ve iktidarını sert sözlerle eleştiren Buldan, şunları söyledi:

“Bu seçimlerde AKP’yi Antalya’da bir tabela partisi yapacağız. Kaybedeceklerini gördüler, kirli propagandaya başladılar. HDP’nin, Millet İttifakı ile kapalı kapılar ardından kirli pazarlıklar yaptığını söylüyorlar. HDP hiçbir zaman kimseyle kirli pazarlık yapmadı. Ne yaptıysak kameralara karşısında, şeffaf yaptık. Buldukları slogan ‘Doğru zaman doğru adam’. ‘Bizim biraz daha çalışmaya, yola devam etmeye ihtiyacımız var’ diyorlar. Biz de buradan diyoruz ki zaman doğru adam yanlış. İktidara gelmek için istedikleri oyu alamayacaklar. Bir kez daha iktidara gelmeyi yolsuzluk için istiyorlar. Ama buna izin vermeyeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir