Riyad yönetimi, Suudi Arabistanlı bir esire karşı 13 Husi esiri serbest bıraktı

Riyad yönetiminin, Suudi Arabistanlı bir esire karşı Yemen’deki İran destekli Husilerden 13 esiri serbest bıraktığı belirtildi.

Konuya ilişkin yazılı açıklama, Husilerin Esir İşleri Ulusal Komitesi Başkanı Abdulkadir el-Murteza tarafından yapıldı.

Murteza, “Daha önce salıverdiğimiz bir Suudi Arabistanlı esire karşılık Riyad yönetiminin serbest bıraktığı 13 tutuklu ve esir bugün Uluslararası Sana Havalimanına ulaştı.” ifadesini kullandı.

Murteza, bu adımın, daha önce üzerinde varılan anlaşmanın yürürlüğe konması için başlangıç olması temennisinde bulundu.

Bugün salıverilen Husi esirlerin geçen ay Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla varılan anlaşmanın bir parçası olduğunu kaydeden Murteza, “gelecek perşembe, anlaşmanın tam olarak hayata geçirilmesi için gereken adımları atmış olacaklarını” dile getirdi.

Yemen hükümeti ile Suudi Arabistan tarafından konuya ilişkin açıklama yapılmadı.

Yemen hükümeti ile Husiler arasında BM gözetiminde 11 Mart’ta İsviçre’de başlayan esir takası görüşmeleri sonucunda taraflar, 20 Mart’ta aralarında 4 gazeteci ile tanınmış siyasi, askeri ve güvenlik yetkililerinin de bulunduğu 887 kişinin karşılıklı olarak serbest bırakılması konusunda anlaşmaya varmıştı.

Yemen’deki Husiler 28 Mart’ta, hükümet ile vardıkları esir takası anlaşmasının 10-11 Nisan tarihlerinde 3 aşamada hayata geçirileceğini duyurmuştu.

Yemen hükümeti ise 8 Nisan’da yaptığı açıklamada, Husiler ile vardıkları esir takası anlaşmasının Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) talebi üzerine 11 Nisan’dan 14 Nisan’a ertelendiğini belirtmişti.

Yemen’deki kriz

Yıllardır krizin yaşandığı Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir